Infolinia: +48 22 122 88 06

ADD SOME TEXT THROUGH CUSTOMIZER

Jak postępować w trakcie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 ?

To pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Postanowiliśmy zebrać zestaw dobrych praktyk i porad dla osób chcących zapobiegać sytuacjom narażającym ich na zarażenie wirusem SARS-CoV-2.

Aby najlepiej chronić siebie i innych w swoim otoczeniu staraj się stosować do poniższych zaleceń:

1. Pamiętaj o częstym myciu rąk wodą i mydłem. profilaktyka-COVID-19-koronawirus-myj-rece-dezynfekuj
Rób to intensywniej i dokładniej niż robiłeś to do tej pory. Jeżeli nie masz takiej możliwości dezynfekuj je żelami na bazie alkoholu (min. 60%).

2. Staraj się nie dotykać twarzy.
Mając kontakt z różnymi przedmiotami w ciągu dnia istnieje szansa przeniesienia wirusa z ich powierzchni na nasze ręce, dlatego bardzo ważne jest, aby nie dotykać dłońmi oczu, ust czy nosa.

3. Gdy kaszlesz lub kichasz, zakrywaj usta i nos chusteczką lub wewnętrzną stroną łokcia.
Pamiętaj, aby natychmiast wyrzucić chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce.

4. Regularnie dezynfekuj powierzchnie, z którymi masz bezpośredni kontakt.
Wszystkie powierzchnie, takie jak np.: biurka, stoły, poręcze, klamki, włączniki światła regularnie traktuj wodą z detergentem lub innym środkiem dezynfekujących.

5. Dezynfekuj swój telefon.
Telefony komórkowe to przedmiot, którego bardzo często dotykamy w ciągu dnia. Dezynfekuj go regularnie, przy pomocy wilgotnych chusteczek nasyconych środkiem dezynfekującym. Nie korzystaj z telefonu podczas jedzenia oraz nie odkładaj go na stół.

koronawirus-zachowaj-odstep-profilaktyka-chron-innych-kontrakoronawirus6. Zachowaj bezpieczną odległość od innych osób – przynajmniej 2m.
Jeżeli to tylko możliwe, ogranicz kontakty między ludzkie. Unikaj dużych skupisk ludzi oraz osób z objawami przeziębienia lub grypy. Wychodź z domu tylko jeżeli to naprawdę konieczne.

7. Jedz zdrowo i nie zapominaj o odpowiednim nawodnieniu organizmu.
Pij przynajmniej 2 litry wody na dobę i unikaj wysoko przetworzonej żywności. Pamiętaj o codziennym jedzeniu minimum 5 porcji warzyw i owoców.

 

Przestrzeganie zasad i zaleceń służb medycznych i rządu jest niezbędne do ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Jeżeli pomimo zachowania odpowiednich praktyk niepokoisz się swoim samopoczuciem, zgłoś się telefonicznie do swojego lekarza rodzinnego, skontaktuj się z infolinią NFZ (800 190 590) lub powiatowym inspektoratem sanitarnym.

Protokół
wejścia do domu

dzialania przeciwko COVID-19-WYCHODZENIE Z DOMU

Protokół
przy wychodzenia z domu

dzialania przeciwko COVID-19-WEJSCIE DO DOMU

Protokół w przypadku kontaktów z osobami w grupie ryzyka

dzialania przeciwko COVID-19-OSOBY GR RYZYKA
0