Infolinia: +48 22 122 88 06

ADD SOME TEXT THROUGH CUSTOMIZER

Tarcza antykryzysowa – jakie wsparcie dla przedsiębiorców przygotował ZUS?

Aby zapobiec skutkom epidemii koronawirusa, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadził pakiet regulacji.

Szereg nowych regulacji wszedł w życie 1 kwietnia i ma pomóc przedsiębiorcom poszkodowanym w obecnej sytuacji.

 

Małe firmy – do 9 osób – zwolnione ze składek

 

Firmy, które zatrudniają nie więcej niż 9 osób zostaną zwolnione ze składek ZUS za marzec, kwiecień oraz maj 2020. Brak obowiązku płacenia składek ZUS dotyczy:

  • osób wykonujących działalność pozarolniczą przed 1 lutego 2020 roku i opłacających składki na własne ubezpieczenia
  • osób prowadzących firmę przed 1 lutego, które zgłosiły do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 osób (stan na 29 lutego) i płacili za nie składki
  • duchownych

 

W tym miejscu (https://www.zus.pl/baza-wiedzy/biezace-wyjasnienia-komorek-merytorycznych/firmy/-/publisher/details/1/zwolnienie-z-obowiazku-oplacenia-naleznosci-z-tytulu-skladek-za-marzec-maj-2020-r_/2551396) przeczytasz jakie warunki musi spełniać firma oraz jak złożyć wniosek.

 

Świadczenie postojowe – umowy cywilnoprawne

 

Osoby wykonujące pracę w oparciu o umowy o dzieło, agencyjne, zlecenie oraz inne umowy cywilnoprawne mogą liczyć na świadczenie postojowe w wysokości 80% płacy minimalnej (2080 zł), które jest nieoskładkowane i nieopodatkowane.

 

Świadczenie dotyczy:

  • osób wykonujących umowy cywilnoprawne, które zawarły umowy przed 1 lutego 2020 roku, a z powodu epidemii, nie mogą w zupełności lub częściowo wykonywać swojej pracy
  • pracowników, których przychód z tytułu umów cywilnoprawnych nie przekroczył 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (stan na IV kwartał 2019), czyli 15 595,74 zł
  • osób, które nie posiadają innego tytułu do ubezpieczeń społecznych

 

Tutaj (https://www.zus.pl/baza-wiedzy/biezace-wyjasnienia-komorek-merytorycznych/firmy/-/publisher/details/1/swiadczenie-postojowe-dla-osob-wykonujacych-umowy-cywilnoprawne/2551448) dowiesz się m.in. o tym, jak złożyć wniosek.

 

Świadczenie postojowe dla samozatrudnionych

 

Tutaj przyjęte zostały podobne zasady, co w przypadku osób pracujących na umowach cywilnoprawnych. Rozpoczęcie działalności musiało także nastąpić przed 1 lutego 2020 roku, a przychód w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku nie mógł przekroczyć 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Miesięczne świadczenie wynosi 2080 zł.

 

Ulga w opłacaniu składek

 

Dla płatników, którzy z powodu koronawirusa będą mieli problemy w terminowym opłaceniu składek przygotowano ulgi. Niezależnie od wielkości firmy oraz samych składek, przedsiębiorcy będą mogli opłacić je w dłuższym czasie i unikną opłat prolongacyjnych. Warunkiem jest złożenie wniosku przed upłynięciem terminu. W przypadku złożenia wniosku po upłynięciu terminu, odsetki zostaną naliczone na dzień złożenia wniosku.

 

Gdzie znajdują się wzory wniosków?

 

W tym miejscu (https://www.zus.pl/o-zus/aktualnosci/-/publisher/aktualnosc/1/tarcza-antykryzysowa-wsparcie-z-zus/3264398) znajdziecie Państwo więcej informacji na temat tarczy antykryzysowej, a także gotowe wnioski o uzyskanie wspomnianych pomocy.

 

➤ PORADNIK

0